EkosolBlog İletişim

EkosolFarm_Front3_cld_sml

 

EKOSOL TARIM VE HAYVANCILIK SAN. TİC. A.Ş.

Hacırahmanlı Mah. Tarımsal  Sanayi Bölgesi

Küme Evler No:7 45810 Saruhanlı / Manisa / TÜRKİYE

Tel: +90 236 606 06 10  / +90 539 680 98 80

Faks : +90 236 364 16 16

Web: www.ekosol.com.tr

e-mail : info@ekosol.com.tr

Sipariş Ver: shop.ekosol.com.tr

18 yorum

 1. Geçen hafta tarafıma anket yolladınız cevaplayarak tarafınıza yolladım. Bazı öneri ve sorularım oldu sizlerden dönüş alamadım.
  Hobi bahçemde kullanmak üzere ,ürünlerinizden aldım, fakat kullanımını çözemediğimden bahçemde beklemekte.
  Anketleriniz formlarda kalmamalı ,amatör üreticide olsa ilgileneceğinizi düşünerek cevapladım. Maalesef herhangi bir cevaplamadınız.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Atilla Bey Merhaba,
   EkosolFarm %100 Solucan Gübresi Kullanım şekil ve miktarları web sayfalarımızda ve paketlerimizin üzerinde mevcut.
   https://www.ekosol.net/bilgiler/kullanim-miktarlari-ve-oneriler
   Ayrıca bize imzamızda bulunan iletişim adres ve numaralarımızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
   Uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız kullanım miktarları ve uygulama şekilleri konusunda yardımcı olacaklardır.

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

  • Salim Bey Merhaba,
   Ayçiçeği’nde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi® uygulayan bir çok müşterimiz var ve sonuçlardan çok memnun olduklarını gözlemliyoruz. Bugüne kadar blog sayfalarımızda detaylı bir inceleme yayınlayamadık henüz, sizin muhtemel kullanımınız sonrası gördüğünüz olumlu ya da olumsuz gözlemlerinizi bizimle paylaşırsanız, blog sayfalarımızda mutlaka yer vermek isteriz.
   Ayrıca Bakınız:
   Edirne Uzunköprü Ayçiçek Uygulaması Sonuçları
   Edirne Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Sayın Egemen Aslan‘ın
   Ayçiçeği arazisinde, bölgede yaşanan yüksek sıcaklıklardan kaynaklı yanıklığa
   ve dengesiz iklim koşullarına rağmen %11 verim artışı sağlandı.
   https://blog.ekosol.net/genel/aycicegi-gubre-uygulama/

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

 2. İyi çalışmalar. Ben solucan gübresi çiftliği açmak istiyorum. Yeterli sermayem ve arsam var. Hatta benim 60-70 tane büyükbaş hayvanim dahi var. Ayni zamanda tarimla da uğraşıyoruz. Araştırmalarim sonucu solucan gübresinin temel besin kaynağıni büyükbaş hayvan gübresi olusturuyormus. Bende hayvan gübresini solucanlarda kullanıp ürettiğim solucan gübrelerini de kendi tarım arazimde kullanmak istiyorum. (İlerleyen donemlerde ticari olarakta devam edebilirim)Sormak istediğim konular sunlar: Solucanlar Kahramanmaraş’ta yaşar mı. Yani belli bir bölgeleri var mi. Yoksa Türkiye’nin her yerinde uygun ortam oluşturulur ise yaşarlar mi. Ayrica solucan ile solucan gübresi nasıl ayrıştırıldigi hakkinda görüşlerinizi paylaşır mısınız. Aylık 3 ton solucan gübresi üretimi icin ne kadar sermaye ve ne kadar solucan gerekir.solucanlarin aylık veya yıllık​ doğum ve ölüm oranları nasil oluyor. Yine aylık 3 ton gübre icin büyükbaş hayvan gübresi ve diğer mamalardan ne kadar gerekiyor. Son olarak da çiftlik için gerekli resmi izinler ve prosedürlerden bilmem gereken veya dikkat edilmesi gereken neler var? Ayrıca sektör hakkinda soramadigim birçok soru muhakkak vardir. Sizler bu isin olmazsa olmazlarini da anlatirsaniz inanın çok sevinirim.
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. olarak Solucan Gübresi üretimine başladığımız günden beri aslında yazdıklarınızın gerçekleşmesini misyon edindik.
   Solucan Gübresi’nin sadece ticari bir meta olması değil, çiftçilerimizin kendi tarım arazilerinde kendi gübrelerini üretip, topraktan aldıklarını tekrar aynı topraklara kullanarak, yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesiyle verimli ve aynı zamanda sağlıklı ürünler yetiştirmesi bizlerin gerçek vizyonu.
   Tüm büyük tarım ülkelerinde yoğun kimyasal gübrelerden kurtulmanın yegane formülü, mucizevi bir gübre üreten bu küçük varlıklar, Solucanlar oldu.
   Sizde kendi arazinizin bir kısmında, kendi solucan gübrenizi tabii üretebilirsiniz.
   Size tavsiyemiz ilk etapta https://www.ekosol.net/evlerde-kompost-uretimi linkinde detaylı bilgiler bulunan EkosolFarm KompostBox Solucan Evi ürünümüzden sipariş edip, 500 adet solucanla işe başlamanız. Bu sayede bu minik canlılarla ilk temasınızı yaşayacak, yüksek sayılarda satın almadan önce solucanların yaşamlarını, nasıl gübre ürettiklerini kendiniz gözlemleyerek bir hazırlık çalışması yapmış olacaksınız. Size gönderilecek detaylı kullanım kılavuzumuzda solucanların asgari yaşamları için gerekli tüm bilgiler mevdut. Bu tanışmanın ardından fizibilite çalışmalarınızı daha bilinçli olarak oluşturabilirsiniz.
   Sorduğunuz soruların hemen hemen tümünün cevapları Ekosol YouTube sayfamızda Burçin Hanım ile yapılmış ropörtajlarda mevcut.

   Ekosol YouTube Kanalı: http://goo.gl/YqRRIA

   Spesifik olarak sorduğunuz soruları kısaca cevaplamak gerekirse;

   1. Kahramanmaraş’ta Solucanlar yaşar mı?
   Yaz sıcakları ve Kış soğuklarından solucanlarınızı koruyabileceğiniz uygun şartları sağlayabileceğiniz kapalı bir ortamda tabii ki yaşarlar. Solucanlar 15 ile 30 santigrat derece aralarılığındaki koşullarda asgari yaşamlarını sürdürürler. Bu değerlerin 5 derece altında veya üstünde üretimleri azalacaktır. 40 derece üstü ve 0 derece altı ısılarda hayati tehlike yaşayabilirler. Bu ısılar havanın değil, bulundukları ortamın ısısıdır. https://www.ekosol.net/solucan-gubresi linkinden Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

   2. Aylık 3 ton solucan gübresi üretimi icin ne kadar sermaye ve ne kadar solucan gerekir?
   Bu konu tamamen bir fizibilite çalışması sonucu belirlenebilir. Uygun bir mekan dışında ihtiyacınız olan başlıca büyük kalemler, Solucanlar, Solucan Yatakları ve mama olarak kullanacağınız yanmış büyükbaş hayvam gübresi. Bunun yanında tabii ki işletme giderleri, su, elektrik, işçilik vs. Tüm bu ana kalemler için nasıl bir işletme kurmayı düşündüğünüz ve ne kadar bütçe ayırabileceğiniz önemli. Örneğin solucan yatakları full otomasyon olanlar diğerlerine oranla biraz pahalı gelebilir ama işçilik masraflarınız düşecektir. Bu konuda yetkili çalışma arkadaşlarımız ile iletişim numaralarımızdan temasa geçip teklif alabilirsiniz.

   Solucanlar kendi ağırlıkları kadar tüketir.Bu da ergen bir solucan için 0,1 gr olarak kabul edilir.
   %100 Solucan gübresi olabilmesi için yerden bağımsız üretimlerde solucan yediğini tekrar yiyebilir ve sindirim sisteminden geçirebilir. Solucan Gübresinin kalitesi de bu üretim şekli ile belli olur.
   Ancak ocaklardan alınan Solucan gübresi neme doygunluğu yüksek bir yarı mamüldür. Bakanlığın satış izni olan %20-25 neme indirilirken ve paketlenen ürün ve paketleme esnasında yaşanan hurda da göz önüne alınırsa ciddi bir kayıp söz konusudur.

   Ekosol Tarım olarak bizler Solucan Gübresi üretimi yapmak isteyen girişimcilerimize piyasadaki birçok diğer firma gibi şehir efsanesi yaratmak istemiyor ve çok kontrollü rakamlarla girişimcilerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü diğer 0,1 gr dan hesap eden girişimci solucan sayısı ile 0,1 gr’ı çarparak birde üzerine solucanın çokta gerçek olmayan yıllık artışını koyarak astronomik tonajlara ulaşıp varını yoğunu bu işe yatırıyor ve daha sonra hüsrana uğruyor ki bu bizleri, hem solucanların ziyası hususunda hemde girişimcinin hüsranı çok üzüyor.

   Bu sebeple yıllık 3 Ton Solucan Gübresi üretmek için mutlaka bize info@ekosol.com.tr adresimizden veya iletişim numaralarımızdan arayarak bir teklif almanızı tavsiye etmekteyiz.

   3. Çiftlik için gerekli resmi izinler ve prosedürlerden bilmem gereken veya dikkat edilmesi gereken neler var?

   Solucan Gübresini kendi arazilerinizde kullanmak için herhangi bir üretim ruhsatı almanız gerekmemekte. Eğer işi ticari boyutlara taşımak istiyorsanız TC Gıda ve Tarım Bakanlığı kanun ve yönetmeliklerinde bilgilendirmeler mevcut. Tesisinize danışmanlık ve solucan teminini Ekosol Tarım’dan alırsanız tüm bu konular hakkında bilgilendirmeler yapabilmekteyiz.

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel: 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr

 3. Merhabalar. Antalyadaki growtech fuarında burcin hanımla tanışma fırsatım olmuştu ziraat fakültesinden mezun olup antalya ya iş basvurusu için gitmiştim. Ve hedefim memleketim siirtte her yönü ile ekosol gibi kaliteli solucan gübresi üretmek. Burcin hanim ile çok sıcak ve samimi bir sohbetimiz oldu ve ben bu işe başlamak istiyorum.yardimci olmanız temennisiyle. teşekkür ederim

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Size tavsiyemiz, ilk etapta EkosolFarm KompostBox® Solucan Evi ve 500 Adet Solucan ile amatör olarak ev veya işyerinizde ki Evsel Organik Mutfak Atıklarınızı değerlendirerek, yüksek verimli Organik Solucan Gübresine çevirmekle işe başlayabilirsiniz. https://www.ekosol.net/evlerde-kompost-uretimi

   Bu üniteyi önermekteki amacımız, sizin çok yüksek rakamlarda solucan temini etmeden önce minimum seviyede solucana sahip olmanız ve bu süreçleri yaşayarak gözlemlemeniz ve tecrübe kazanmanız. Bu mucizevi canlılarla ilk tanışmanızla ve onlarla birlikte bu üretim sürecine başlamakla edineceğiniz tecrübeye başka hiç bir şekilde sahip olamazsınız.

   EkosolFarm KompostBox® Solucan Evi ile birlikte size gönderilecek detaylı kullanım kılavuzunda evsel organik mutfak atıkları ile solucan gübresi üretmek için gerekli tüm bilgiler mevcuttur.
   Bu sayede, diğer yandan da solucanları gözlemleme, davranışlarını ve yaşamlarını sürdürme konularında tecrübe edinebilirsiniz.

   Bu süreç içerisinde elde ettiğiniz gübreyi bahçenizde veya tarlanızda kullanabilir, ünite ve solucan sayısını arttırarak daha fazla gübre elde edip çevrenizde pazar payı elde edebilirsiniz..

   Konu ile ilgili detaylı bilgi ve her türlü soru, görüş ve talebiniz için bize imzamız da bulunan iletişim adreslerimiz aracılığıyla ulaşabileceğinizi hatırlatır,

   Mutlu ve sağlıklı günler dileriz

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Tel: 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

 4. sim ıyı gunler zeytin agaçlarında solucan gubresi kullanabılırmıyım damlama suyum mevcur 0 ila 12 yaş arasında agaçlarım var bilgi verirseniz sevınırım
  turgutludayım size yakınım
  mustafa
  saygılar

  • Mustafa Bey Merhaba,
   Zeytin ağaçlarında bir çok bölgede EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması gerçekleştirmekteyiz. Özellikle yeni dikimlerinizde, bitkinin kök gelişimi ve patojenlere karşı direncini arttırmanız için EkosolFarm Granül (Katı) Solucan Gübresi’ni öneriyoruz. Bizce tarımda esas olan güçlü köklerle toprağa bağlanmak.

   ? Dikili olan Zetin ağaçlarınız ve 1, 2,3 yaş grubu fidanlarınız için özellikle gelişim problemi yaşayanlarda kullanılmak istenirse; ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap edilmeli.

   Ağaç başına düşen gübre, 15cm en 15 cm derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

   ? 15 cm derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Granül (Katı) Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmeli. EkosolFarm Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

   ☝ Katı formda EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamasından sonra veya uygulanamayan alanlar için, bahçenizin iklim koşullarına göre su yürümesinden kısa bir süre sonra muhakkak surette EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız, sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli. Yine fayda, gübremizin içeriğindeki iyi mikroorganizmalardan, enzim ve aminoasit faaliyetlerinden, sölom sıvısından ve doğal büyüme hormonundan kaynaklanmakta. Damlama sulamadan uygulandığında bu fayda topraktan bitkiye, yaprak uygulamasından da ters reaksiyon ile çapraz pozitif etki sağlanır.

   Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir. Aynı zamanda EkosolFarm Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz Enzimi kafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir. Ve aynı zamanda sölom sıvısı yani solucanın mukus tabakası yeşil ve kahverengi aksamda yaprak uygulamasında kaplama yaparak don zararını azaltacaktır.

   ?EkosolFarm Sıvı Solucan Gübre uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı. Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında dekara 1 lt düşecek şekilde 1 uygulama topraktan yapılmalı.

   ? İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı. Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir.
   Bu uygulamalar özellikle meyve bahçeleri için değerli fayda maliyet oranı yaratmıştır.

   Ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek önemli etkilerden biridir. Meyve ağaçlarının böyle bir süre ile öne çekilmesi yatırım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir.

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel: 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

 5. Merhaba, ben peyzaj bitkileri üretmekteyim (leylandi, smargat mazı, pramit mazı vs.)yavaş salınımlı gübre kullanmaktayım, ancak son yıllarda fiyatların çok artması maliyeti çok yükseltmekte..yavaş salınımlı gübre yerine solucan gübresi kullanmayı düşünüyorum ancak verim konusunda bilgi sahibi değilim konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim..NOT:üretim saksıda yapılmakta..

  • Doğan Bey Merhaba,
   Peysaj bitkilerinizde güvenle EkosolFarm Solucan Gübresi kullanabilirsiniz. Özellikle tohumdan dikimde veya fide dikiminde EkosolFarm Katı (Granül) Solucan Gübresi‘ni yeni dikimlerde kökle temas ettirecek şekilde kullanabilirsiniz. EkosolFarm Solucan Gübresi kökte yakma yapmadığı gibi, bitkilerinizin kök gelişimini ve patojenlere karşı bağışıklığını arttırarak güçlü kök gelişimi sağlarken, sayısız yararlı mikroorganizma ile besinin kılcallar aracılığıyla emilimini arttıracaktır.
   İlk dikimler dışındaki saksılarınızda kullanacağınız EkosolFarm Granül Solucan Gübresi sizin de tespit ettiğiniz gibi yavaş salınımı ve su tutma kapasitesi ile bitkilerinizi beslemede yüksek yarar sağlayacaktır.
   Bunun yanında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi‘ni de yetişmekte olan bitkilerinizde hem topraktan hem yapraktan takviye amaçlı uygulayabilirsiniz. Sadece Leylandi’ler ve benzeri iğne yapraklı bitkilerde yapraktan kullanımı değil, topraktan uygulama tatbik etmenizi önemle tavsiye ederiz.
   Özellikle tohum ıslatma yapıyorsanız, EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi‘nde tohumlarını ıslama yöntemi ile dikime hazırlayan bir çok müşterimiz mevcut.
   İletişim numaralarınızı info@ekosol.com.tr adresimize mail olarak gönderebilirseniz, uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız sorularınızı detaylı yanıtlayabilir ve fiyat teklifi geçebilirler.
   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

  • Taner Bey Merhaba,
   Yetişkin ceviz ağaçlarınızda hem verimi arttırmak hem de yıpranan toprak yapınızı güçlendirmek için EkosolFarm Katı ve Sıvı Solucan Gübresi’ni uygulamanızı tavsiye ederiz.

   Katı Formda EkosolFarm Solucan Gübresi’nin kök bölgesine uygulanmasını özellikle tavsiye ederiz. Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

   Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direncini yükseltecektir. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.

   Kök gelişiminin yanı sıra organizmaların birbirleri ile yakın yaşamları ve sürtünmelerinden dolayı kinetik enerjiden kaynaklı ısı oluşur. Bu da Kök Donması riskini azaltacak.

   Şahit alan bırakmak bizler için önemli. Böylelikle EkosolFarm Solucan Gübresi’nin yarattığı faydayı kontrol alanı ile karşılaştırarak daha net görür ve sürdürülebilir bir ticari alışverişi başlatmış oluruz.

   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi
   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer) kullanmanız sürdürülebilir faydanın devamlılığı için önemli. Yine fayda mikroorganizmalardan kaynaklanmakta. Faydalı mikroorganizmalar, yaprak ayasında faaliyet göstererek alan genişlemesine sebep olmakta ve geniş alana sahip olan bitkinin fotosentez alanı genişlemektedir.

   Aynı zamanda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin içeriğindeki Kitinaz enzimikafadan bacaklı zararlıların üzerlerindeki Kitini parçalamak sureti ile sinek vs gibi zararlıların bitkiye vereceği zararı minimize etmektedir.

   EKOSOLFARM KATI SOLUCAN GÜBRESİ CEVİZ AĞAÇLARINDA NASIL UYGULANIR?
   Ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap edilmeli.
   Ağaç başına düşen gübre, 15 cm. en ve 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

   15 cm derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar EkosolFarm Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmeli. Solucan Gübremizin içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk temasını keselim.

   EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ CEVİZ AĞAÇLARINDA NASIL UYGULANIR?

   EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulaması damlama sulamanız var ise damlama sulamadan, yok ise taral ile kök bölgesine uygulanmalı. Ağaca su yürümesi başladıktan yaklaşık 10 gün sonra yani gözler uyanırken bahar ayında dekara 1 lt. düşecek şekilde Birinci uygulama topraktan yapılmalı.

   İlk uygulamadan 21 gün sonra ağacın büyüklüğüne göre 5 dekara 1-1,5 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi yapraktan uygulanmalı.

   Bu uygulama 21 gün ara ile 2 kere daha tekrar edilmelidir. (Dekara 300-350 cc.)
   1 Litre damla sulamadan veya topraktan, 3 uygulama da yapraktan 350’şer cc. olduğu düşünülürse yaklaşık dekara 2 Litre EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi ihtiyacınız bulunmakta.

   NEDEN EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ:
   https://www.ekosol.net/hangi-solucan-gubresi

   EkosolFarm Solucan Gübresi Ceviz Ağaçları Hakkınde diğer yazılarımız için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:
   https://blog.ekosol.net/genel/solucan-gubresi-ceviz/
   https://www.ekosol.net/ceviz-agaclarinda-solucan-gubresi-uygulama-zamanlari
   https://www.ekosol.net/ceviz-fidesinde-ekosolfarm-solucan-gubresi

   EkosolFarm Solucan Gübresi ile ilgili belgelerimizi aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
   https://www.ekosol.net/bilgiler/belgeler

   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde aşağıda bulunan iletişim namaralarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri
   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel: 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

  • Mehmet Bey Merhaba,
   Kavunda EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi‘ni yeni dikimlerde TOHUM ISLAMA yapan bir çok çiftçimiz var ve sonuçlardan oldukça memnunlar.
   Kavun Ekim döneminde 5 Lt suya 500cc / Tohum Islamasında / 5 saat bekletildikten sonra ekim yapılır.

   Sonrasında veya yetişkin Kavunlarınız için;
   İKİ UYGULAMA TOPRAKTAN (Damla Sulamadan), İKİ UYGULAMA YAPRAKTAN (spring vs. ile) öneriyoruz.

   Kavun Topraktan Uygulama
   1,5 Lt. – 2 Lt. / Dekara / Fide dikiminden 10 gün sonra ve 5-6 yaprakta

   Kavun Yapraktan Püskürtme
   350 cc. – 450 cc. Düşecek Şekilde / Dekara / 5-6 yaprakta ve 20 gün sonra

   EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama Şekil ve Miktarları için aşağıdaki linkimizi inceleyebilirsiniz:
   http://www.ekosol.net/bilgiler/kullanim-miktarlari-ve-oneriler

   İmzamızda bulunan iletişim numaralarımızdan dilediğiniz zaman temasa geçebilirsiniz. Uzman Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız memnuniyetle sorularınızı cevaplayacaklardır.

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Mail: info@ekosol.com.tr

 6. Ben Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde zeytincilik ile uğraşıyorum. Zeytinliğimin yaklaşık 10 dönümlük bir kısmı kumlu toprak. Ve bu bölümde toprakaltı mikro organizma faaliyetleri çok düşük olduğundan ağaçlarımdan verim alamıyorum. Yer yer kurumalar da mevcut.

  Haliyle Bu bölümün toprak ıslahı için ahır gübresi atmam yönünde tavsiyeler alıyorum. Ancak kumlu toprak olan bölümde halk arasında Manas yada Kadılokması da denilen Mayıs/Haziran böceği zararlısı var. Bir yandan onunla mücadele ediyorum. O sebeple yanmış ahır gübresi bu zararlıyı arttıracağından onu da kullanamıyorum.

  Bilginiz dahilinde solucan gübresinin bu zararlıyla ilgili olarak yapılmış bir araştırması var mıdır ? Solucan gübresinin bu zararlıyla ilişkisi nasıl olabilir ? Arttırır mı ? Herhangi bir olumsuz etki görür müyüm ?

  Bu konuda internet üzerinde bir bilgi bulamadığım için ilk elden size sormak istedim. Hem arazimin toprak kalitesini iyileştirmek hem de zararlılarla mücadeleye devam etmek istiyorum. Bilgi paylaşarak yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

  • Salih Bey Merhaba
   Öncelikle Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Mayıs/Haziran Böceği mücadelesi gerçekten zor bir süreçtir.
   Büyük baş hayvan gübresi yarı sindirilmiş bitki artıkları ve yabancı ot tohumları içerdiğinden, böceğe besin kaynağı olabileceği için biz de tavsiye etmeyiz.

   EkosolFarm %100 Organik Katı Solucan Gübresi uygulayarak hem içeriğindeki Kitinaz enzimi sayesinde mücadelenizi kolaylaştırmış olursunuz, hem de toprağınızın doğru düzenlenmesi ve bitkinizin doğru beslenmesini sağlamış olursunuz.

   Kitinaz Enzimi: Solucanların sindirim sisteminde bulunan ve bu sayede EkosolFarm Solucan Gübresi’nde de bulunan kitinaz enzimi; Kitin adı verilen ve mantar hücre duvarlarını oluşturan, eklem bacaklılar tarafından dış iskeletlerinin kurulmasında kullanılan ve eklem bacaklıların ağız kısmının ana bileşeni olan karbonhidratı parçalayarak bu zararlılara karşı etkin bir mücadele yapar. Ayrıca böceklerin kabuk yapısında bulunan kitin maddesini parçaladığından bu maddeyi hisseden böceklerin özellikle EkosolFarm Solucan Gübresinin Sıvı formunun yapraktan uygulandığı bitkilerde böcekleri kovarak bir tür biyolojik mücadele metodu oluşturabilmektedir.
   EkosolFarm Solucan Gübresi Kitinaz enzimi dışında hem toprağınıza hem de bitkinize sonsuz faydalar sağlayacaktır. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkimizden gübremizin özelliklerini inceleyebilirsiniz:
   https://www.ekosol.net/solucan-gubresi

   EkosolFarm Solucan Gübresi Uygulama Miktar ve Şekli:
   EkosolFarm %100 Organik Katı Solucan Gübresini ağaçlarınız da yaprak iz düşümü, kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı= kg olacak şekilde ağaç başı düşecek gübre miktarı hesap edilmelidir.

   Örneğin, Ağaçlarınızın gölge çapı 3 Metre ise 3 Kg. EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamanızı tavsiye ederiz.

   Ağaç başına düşen miktarda gübre, yaprak iz düşümüne, 15 cm. en 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklindeki alana veya ağaçların budama öncesi yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından çizi şeklinde kaz ayağı ile yine toprak altında kalacak şekilde uygulanmalıdır.

   Açılan düz veya çember şeklindeki alan için hesaplanan miktardaki gübre doğru ölçü ise toprak görünmeyecek kadar toprağı kapatacaktır.

   Gübre uygulanan alan üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir.

   EkosolFarm %100 Solucan Gübresi içerisindeki faydalı mikroorganizmaların, Azotu Fikse eden Bakterilerin, Fosfat Bakterilerinin ve mikoriza mantarların güneş ve hava ile direk teması kesilmelidir.

   Zeytin Ağaçlarında EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresine ait kullanım şekil ve miktarları aşağıdaki gibidir:

   Bahar döneminde, damla sulamadan dekara 1 lt düşecek şekilde EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi verilmesi ve ardından yapraklara, dallara ve gövdeye gelecek şekilde üstten uygulama yapılmasını tavsiye ederiz.

   1.Uygulama çiçek döneminde dekara 350 cc
   2.Uygulama meyve tutumunda dekara 400 cc
   3.Uygulama meyve irileştirme döneminde 450 cc düşecek şekilde ayarlama yapmalısınız.
   Bu maili yanıtlayarak iletişim numaralarınızı paylaşabilirseniz, sizi arayarak ayrıca gerekli bilgilendirmeleri yapmak isteriz.

   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde bu maili yanıtlayarak ya da imzamızda bulunan iletişim numaralarımız aracılığıyla ulaşabileceğinizi hatırlatır,

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   İyi çalışmalar…

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15

2 geri izleme / bildirim

 1. - Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
 2. Solucan Gübresi Tesisi Açmak - Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.