ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ

ZEYTİNLERİNİZDE DOLULUK ORANI, YAĞ VE KALİTE İÇİN 

EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ UYGULAMANIN TAM ZAMANI!

 

zeytin nasil gubre

EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ’NİN ZEYTİNE ETKİLERİ

EkosolFarm Solucan Gübresi, zeytinde DOLULUK ORANINI, YAĞ ve KALİTE için uygulanmasını tavsiye ediyoruz.

Son yıllarda zeytin gübre çeşitleri içerisinde en çok aranılan organik gübre Solucan Gübresi olmuştur.

 

 

 

Özellikle periyodisite yani VAR YILI ile YOK YILI olarak adlandırılan dönemin etkilerini en aza indirebilmek için zeytin üreticilerimizle birlikte yaptığımız zeytinde organik gübre kullanımı projelerimiz ile damla sulama, yapraktan ve pülverizatörle yapılan Solucan Gübresi uygulamalarında çok iyi sonuçlar alındı.

Aynı şekilde EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamasının besleyici özelliği yanında uçucu zararlıları kovucu etkisi de bulunmaktadır, özellikle zeytinde kalite ve verime olumsuz etki yapan zeytin sineğine karşı olumlu etki göstermektedir.

ZEYTİNDE TABAN GÜBRESİ NE ZAMAN ATILIR?

ekosolfarm-solucan-gubresi-garnul-25-kgEKOSOLFARM KATI SOLUCAN GÜBRESİ ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ

Geç sonbahar veya erken ilkbahar döneminde toprak tav halinde iken, ağaçların taç iz düşüm noktalarına toprak üzerinde 10-15 cm derinliğinde çukur açılır, açılan gübre çukura konur ve çukurun üstü kapatılarak gübrenin toprağa karışması sağlanır.

Geç sonbahar ve erken ilkbahar da yapılan uygulama sonrası gübre toprak içerisinde faaliyetlerine başlarlar, faydalı bakteri ve mantarlar toprak içerisinde çoğalıp ve yayılırlar özellikle mychoriza mantarları kök üzerini kaplayarak saçak kök oluşumunu artırırlar.
Kök oluşumunun artması ağaçların daha iyi beslenmesini sağlar.

 

Solucan gübresi içerisindeki enzimler sayesinde toprakta doğal olarak bulunan ancak bitkinin kullanamayacağı bileşik formdaki besin maddelerini parçalayarak bitkinin kullanabileceği forma dönüştürür, toprak pH’nı ayarlar ve birikmiş tuzu parçalarlar.

Bu uygulama ile toprak yapısının düzenlenmesi ve besin elementlerinin kullanışlı forma dönüşmesiyle uyanma döneminde ağaçlar hazır besinle buluşacak ve beslenmeye başlayacaktır.

Ayrıca gübre içersindeki faydalı organizmaların hareketi sonucu oluşan enerji sayesinde toprak sıcaklığının + 2 derece yükselmesini sağlamaktadır. Bu durum köklerin aşırı soğuklardan etkilenme oranını azaltmaktadır.

ZEYTİNDE YAPRAK GÜBRESİ NE ZAMAN ATILIR?

EkosolFarm 10 Litre_3EKOSOLFARM SIVI SOLUCAN GÜBRESİ  ZEYTİN GÜBRELEME ÖNERİLERİ

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi zeytinde damla sulama var ise 1 damlamadan uygulama ve minimum 3 ve üzeri yaprak uygulaması şeklinde önerilmektedir.

Uygulama damla sulamadan dekara 1-1,5 litre gelecek şekilde ağaca suyun yürüdüğü dönemde (uyanma) yapılmalıdır. Bu uygulama ile gübre içerisindeki amino asitlerin iletim demetlerini genişletmesi ile kök-yaprak ve yaprak- kök arasındaki enerji, su ve besin iletimi daha fazla ve sağlıklı olmaktadır.

Bu sayede oluşacak filiz miktarı artmaktadır.

 

Damla sulamadan yapılacak uygulama katı uygulamasına takviye niteliğindedir.

 • 1.Uygulama damla sulama uygulamasından 10 gün sonra 100 litre suya 350 ml dozajında yapraktan yapılmaktadır, bu uygulama filizlerin daha iyi beslenmesine ve çiçek oluşumuna katkı sağlamaktadır.
 • 2. Uygulama çiçek döneminde pülverizatör ile 100 litre suya 350 ml dozajında yapılmaktadır , bu uygulama çiçek tutumunu artırmaktadır.
 • 3. Uygulama meyve tutumunda zeytinlerin saçma tanesi büyüklüğünde olduğu dönemde pülverizatör ile 100 litre suya 350 ml dozajında verilmektedir. BU dönemde yapılacak uygulama meyve kalitesine yağ oranına ve kalibresine olumlu yönde etki sağlamaktadır.

NOT : Yapraktan pülverizatörle yapılacak uygulama periyodu 21 gün arayla yapılmaktadır.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulamasının besleyici özelliği yanında uçucu zararlıları kovucu etkisi de bulunmaktadır, özellikle zeytinde kalite ve verime olumsuz etki yapan zeytin sineğine karşı olumlu etki göstermektedir.

Bu nedenle Haziran ayının 2. Yarısından itibaren özellikle larva döneminde yapılacak uygulamalar zeytin sineği popülasyonunun çoğalmasını önlemekte ve tabiki besleme görevine devam etmektedir.

Zeytinde hasat öncesine kadar EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi uygulaması yapmakta fayda vardır.

 

 

YOK YILINDA ZEYTİNDE TAM REKOLTE

 

www.ekosol.com.tr

 

Bizi Takip Edin

2 yorum

 1. Merhaba,ben amatörce zeytincilik yapıyorum. Solucan gübresini kullanmak istiyorum fakat bu konuda bilgim yok. Gübrenin topraktan verilmesi tarifinde toprağın kazılması ve ütü örtülmesi belirtiliyor. Çök sayıda ağaçta nasıl başarılı olur. Uygulama maliyeti çok fazla olmamı. Gübre uygulaması kaç etapta verilmesi gerekir. Detaylı bilgi edinmek mümkünmü.

  • Mustafa Bey Merhaba,
   Ekosol Tarım ana sayfamızda sorular kısmında Zeytin Ağaçlarında EkosolFarm Solucan Gübresi uygulaması hakkında çok detaylı bir yazımız mevcut. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   https://www.ekosol.net/zeytin-agaclarinda-solucan-gubresi

   Özellikle Katı formda EkosolFarm Solucan Gübremizin, ağaçlarınızın yaşlarını bilmememize rağmen, uygulanması işçilik maliyetlerinizi mutlaka arttıracaktır. Fakat alacağınız fayda ve verim artışı sonucunda, EkosolFarm Solucan Gübresi uygulamanızın size olan maliyetinin geri döneceğini hesaplamanız mümkün. Bir çok müşterimiz yaptıkları analizlerde maliyetin katıyla kazanca dönüştüğünü ifade etmektedirler.
   Tabii bu sonuçlar, ağaçlarınızın yaşına, cinsine, toprağınızın analiz sonuçlarına ve benzeri yüzlerce parametreye bağlı olarak değişmektedir.

   YouTube kanalımızda yayınlanan, Akhisar’da Zeytinde Solucan Gübresi Uygulama Sonuçları ile ilgili videomuzu da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
   https://youtu.be/E4GNYw3KRKo

   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde imzamızda bulunan iletişim numaralarımız ve blog sayfalarımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,

   Ekosol ve EkosolFarm %100 Organik Solucan Gübresi®ne göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   Ekosol Tarım A.Ş. Müşteri Hizmetleri

   Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş.
   Tel : 0236 606 06 10 / 0236 364 15 15
   Fax : 0236 364 16 16
   http://www.ekosol.com.tr
   shop.ekosol.com.tr

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*